Po co sporządzać ocenę oddziaływania na środowisko?

Raporty wpływania na środowisko pozwalają na wyznaczenie lokalizacji przyszłej inwestycji w taki sposób, ażeby maksymalnie zminimalizować negatywne jej oddziaływanie na przyrodę. Znając już na poziomie planowania swoistość lokalnego środowiska jak też wziąwszy pod uwagę bieżący stan prawny, zdołamy optymalnie zaplanować budowę, i dzięki temu uzyskać pokaźne oszczędności pieniężne czy korzystną decyzję środowiskową.

środowisko
Napisał: Mario M
Na podstawie: http://www.flickr.com
Decyzja środowiskowa jest dokumentem zezwalającym na zamierzoną inwestycję wpływającą na środowisko . Porządnie przygotowana ocena oddziaływania inwestycji na środowisko to niemały as w rękawie.Każdy raport środowiskowy musi być wykonany w sposób czytelny tak dla zamawiającego jak i dla organu akceptującego. Przed złożeniem raportu w urzędzie wykonuje się tzw. kartę informacyjną przedsięwzięcia. Jest to dokument, jaki powinien obejmować wszelakie informacje na temat przyszłej inwestycji. Pozwala on organom administracji publicznej orzec, czy niezbędną jest oceny oddziaływania na środowisko ( strona internetowa ).

Zakres raportu najczęściej zawiera: przedstawienie zamyślanego przedsięwzięcia, przedstawienie elementów przyrodniczych środowiska, zobrazowanie analizowanych wariantów, określenie przewidywanego wpływania na otoczenie badanych wariantów, umotywowanie wybranego przez stronę wariantu, ze wskazaniem jego oddziaływania na przyrodę, zobrazowanie przewidywanych znaczących oddziaływań zamierzanego przedsięwzięcia na otoczenie, przedstawienie przewidywanych postępowań mających na celu przeciwdziałanie, kompensację naturalną negatywnych oddziaływań na środowisko.

inwestycja
Napisał: Dariusz Białkowski
Na podstawie: http://www.flickr.com
Raporty OOŚ powinny także mieścić: porównanie sugerowanej technologii z technologiami w wyższym stopniu przychylnymi środowisku , przedstawienie zagadnień w postaci graficznej i kartograficznej, analizę możliwych sporów społecznych, propozycję monitoringu oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na etapie jego budowy i użytkowania, oznaczenie trudności wynikających z niedostatków techniki lub luk w obecnej wiedzy, na jakie natrafiono w czasie opracowywania raportu, konspekt w języku niespecjalistycznym, nazwiska osób przygotowujących raport, źródła informacji jakie stanowiły bazę opracowania raportu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-04-22 13:06:12
Tagi: technologia, środowisko, monitoring, oszczędności, urząd

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo