Co to jest tak naprawdę arborystyka? Co wiemy o tym pojęciu? Jak prezentują się perspektywy rozwoju tej dziedziny?

Co jakiś czas spotykamy pojęcia nieznane, choć istniejące już od dawna. Dzieje się tak, bo stają się znane dla szerszego grona zainteresowanych i dzięki temu cieszą się popularnością. Tak jest z pewnością z arborystyką. Jest to sfera praktyczna, jednak o podstawach, która bez wątpienia dynamicznie może funkcjonować się w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodnie, ale także w naszym kraju.

Przycinanie krzewów
Napisał: Gardena
Na podstawie: Gardena
Może zajmować się uprawą, pielęgnacją, a równocześnie kontrolowaniem drzew i krzewów. W wymiarze naukowym arborystyka może zajmować się badaniami dendroflory, a więc wyselekcjonowanych drzew czy pozostałych grup, jak również ich reakcji na różne praktyki pielęgnacyjne czy czynniki środowiska. Praktycznie arborystyka to przycinanie drzew, wybieranie drzew i krzewów, wprowadzanie nawozu,pozbycie szkodników i wycinka drzew - .Arborystykajest skoncentrowana na zachowaniu drzew i krzewów w krajobrazie kultury, przede wszystkim w ogrodach, parkach i podobnych terenach zieleni. Tak więc została wyodrębniona jako osobna dyscyplina, jest jednocześnie mocno powiązana z architekturą krajobrazu czy ogrodnictwem - kliknij.

Osoby się tym zajmujące, w sferze praktycznej czy naukowym, to arboryści. Należy zdawać sobie sprawę,że w kwestii arborystyki niezwykle istotne jest prawo, względy estetyczne czy ekologiczne. Nie jest to zaskakujące, gdyż drzewa czy krzewy to dobro wspólne każdego z nas, powinniśmy o nie dbać na każdym kroku. Obecnie w Polsce mamy znacznie więcej firm, które się tym zajmują. Sporo jest ich w większych miastach, jak Warszawa, jednak można je znaleźć i w niewielkich ośrodkach miejskich.
Co więcej, interesującym zjawiskiem są Polskie Szkoły Arborystyki, czyli innowacyjny standard w kształceniu osób zawodowo zajmujących się drzewami. Tego typu szkoły pojawiają się, gdyż jest coraz więcej chętnych osób, aby brać udział w tego rodzaju wielostopniowych szkoleniach. Pozwalają one na zwiększenie wiedzy, podniesienie jakości pracy, a tym bardziej poziomu bezpieczeństwa.

Jak widać więc, ta interesująca dziedzina wiedzy dzieli się coraz lepiej, i wspaniale, bo świadomość jak trzeba postępować z drzewami czy krzewami jest niezwykle ważna.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-08 11:43:20
Tagi: krzew, szkolenie, arborystyka, dendroflora