Jak w łatwy sposób zadbać o środowisko

Ochrona środowiska jest chyba bardzo modnym tematem w dzisiejszych środkach masowego przekazu. Wszystko powinno być ekologiczne, poczynając od żywności wytwarzanej na polach certyfikowanych po proekologiczne telefony wytwarzane z plastików powstałych z odzysku, w papierowych opakowaniach.

Kosze do segregacji
Napisał: m.a.r.c.
Na podstawie: http://www.flickr.com
Moda to istotny czynnik oswajający problematykę, jednak to zdecydowanie za mało by postępowania proekologiczne miały sens - konieczne są podejścia systemowe. Poniektórych z nas postępowania ekologiczne trochę przerażają na pierwszy rzut oka, ponieważ takie zachowania mogą wydawać się skomplikowane. Nie jest to jednak prawda - najbardziej proekologiczne zachowania są banalne, nastręczają tylko z początku odrobinę wysiłku. Tak jak wszelka zmiana nawyków na starcie wymaga od nas skupienia uwagi.

Naturalnie na początku konieczne będą drobne inwestycje takie jak przykładowo pojemniki do segregacji odpadów - oferta pojemników do segregacji odpadów. Na początku zapewne zdarzy nam się pomieszać pojemniki, jednak w ciągu paru tygodni prawdopodobnie się tego nauczymy. Ponadplanowym powodem dla którego warto być ekologicznym na co dzień może być aspekt finansowy. Od jakiegoś czasu w gminach obowiązują dwa cenniki za wywóz odpadów - korzystniejszy dla rezydenta przewidującego segregację odpadów i droższy który zachowań proekologicznych nie przewiduje. Oczywistością jest, iż większość z nas wybierze alternatywę tańszą.

Kosz na bieliznę
Napisał: Kuźnia PR
Na podstawie: Kuźnia PR
Poszukując dowodów za rozsądnym korzystaniem ze środowiska naturalnego warto przytaczać fakty rzeczowe. Abstrakcyjne argumenty o przyszłości wnuków czy prawnuków nie trafiają do większości naszych dyskutantów, ponieważ już tak jesteśmy stworzeni że najlepiej przemawiają do nas konkretne dowody a nie filozoficzne wywody. Oczywiście by ekologicznie funkcjonować, pojemniki do segregacji odpadów nie starczą. Kolejnym krokiem może być zredukowanie wykorzystania wody; w tymże celu starą maszynę piorącą możemy wymienić na nowiutką, energooszczędną i mającą funkcję dopasowującą ilość wody do typu pranej konfekcji. Przydatnymi gadżetami będą na pewno kosze na bieliznę - jeden na białą zaś inny na barwną - www.reling.pl. Warto stosować w praniu w miejsce proszku do prania proekologiczne kule ewentualnie orzechy piorące i ekologiczne odplamiacze (przykładowo kokosowe).


Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-06-09 14:56:19
Tagi: ekologia, ochrona środowiska, recykling, segregacja, eko, orzechy piorące