Oranżeria przy budynku, to znaczy ogród rozkwitający i zieleniący się cały rok.

Ogród zimowy, czy jak inni wolą go określać przydomowa cieplarnia, jest nie tylko wersją przeszklonej przybudówki zapełnionej roślinnością. Współczesne cieplarnie mogą pełnić dużo funkcji. Mogą ustanawiać płynne scalenie domu z ogrodem, mogą stać się wersją otwartego oszklonego salonu lub słonecznej jadalni „pod chmurką”, zapewniającą oryginalny dom i wnętrze. Jeśli postanawiamy, aby nasz oszklony lokal był równocześnie jadalnią czy salonem, lepiej usytuujemy go na północnej ścianie budynku, gdzie temperatura i nasłonecznienie zazwyczaj jest umiarkowane.
przydomowy ogródek
Napisał: Henry Burrows
Na podstawie: http://www.flickr.com
Lokalizacja od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej strony domu daje nam najlepsze ewentualności na zbudowanie prawdziwej oranżerii. Najczęściej jednak, przeszklone pomieszczenia, budowane są na wschodnich lub zachodnich ścianach domów, bo tam najłatwiej utrzymać optymalną temperaturę dla ludzi i roślinności. Rzadko zwraca się uwagę, na ekologiczną i ekonomiczną rolę oranżerii. Stosownie zaplanowana i wybudowana przy użyciu stosownych materiałów, może gromadzić ciepło dla całego domu i przyczynić się do obniżenia zużycia energii. Aby oranżeria była estetyczna a dom i wnętrze praktyczne zarazem, musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Ten efekt możemy osiągnąć pod warunkiem wykorzystania do budowy oranżerii wysokiej jakości szyb oraz profili z prawidłową izolacją termiczną. Projektowanie oranżerii rozpoczynamy od wybrania miejsca, materiałów, z jakich ma być zrobiona, no i oczywiście jej kształtu. Najważniejszą sprawą jest staranne wykonanie szkieletu, czyli konstrukcji ogrodu, która musi być trwała i odporna na odkształcenia.róża w ogrodzie
Napisał: Els
Na podstawie: http://www.flickr.com
Aktualne rozwiązania konstrukcyjne oranżerii, oparte są także na drewnie, PVC, aluminium czy stali. Wielu użytkowników zwraca uwagę na jakość konstrukcji wykonanych z aluminium, które właściwie są sztywne i stabilne, lecz odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, co w następstwie może doprowadzić do rozszczelnienia połączeń między ścianą budynku a ścianami ogrodu. Do budowy części bocznych, używa się zarówno PCV jak i aluminium. Niewątpliwie najważniejszym elementem budowy oranżerii są szyby. Tutaj należy zwrócić szczególną baczność na ich termoizolacyjność i odporność na obciążenia np. śnieg. Z pewnością przydatne do tego będą różnego rodzaju narzędzia (typu: szczegóły na stronie).

Trzeba przypomnieć, że przeszklona powierzchnia domu, jest przez prawo budowlane uważana jak okno, dlatego odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 4 m. Również dla naszego komfortu jak i dla życia roślin, które chcemy hodować w oranżerii, ważne jest utrzymanie właściwej temperatury i oświetlenia (polecam zerknąć: dekoracje okna).

Wersja ogrzewania, jakie wybierzemy jest już indywidualną kwestią, ale w nowoczesnych szklarniach przydomowych, niejednokrotnie wybierana jest instalacja ogrzewania podłogowego, które daje jednakową temperaturę.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-08-20 09:04:08
Tagi: PCV, okno, pokoje, instalacja