Jak zminimalizować koszty założenia systemu nawadniającego w ogrodzie?

W celu spowodowania opłacalności systemu nawadniającego w naszym przydomowym ogrodzie możemy zrobić parę prostych trików. Po pierwsze można sprawdzić czy na terenie naszego ogrodu nie znajdują się źródła wody gruntowej. Wykopując prawidłową studnie możemy zaopatrzyć się w darmowe źródło wody dla naszego ogródka. Tym bardziej, że woda dla naszych zielonych podopiecznych nie musi spełniać wszystkich wymogów sanitarnych, co woda pitna. Innym wyjściem jest wykorzystanie zbiorników na deszczówkę. Rozwiązanie to ma też swoje wady bo dalej jesteśmy uzależnieni od opadów atmosferycznych ale możemy zminimalizować w ten sposób wpływ suchych okresów. Jeżeli te rozwiązania nie nadają się do naszego ogródka możemy też zamontować dodatkowy licznik do wody przeznaczanej do podlania.
w ogrodzie
Napisał: mogollon_1
Na podstawie: http://www.flickr.com
Prawdopodobnie za każdą pobraną objętość wody wodociągi miejskie doliczają jeszcze opłaty powiązane z odprowadzaniem ścieków. Opłaty za wodę pobraną by podlewać ogród będą wtedy znacznie mniejsze. Tu też na temat: .

magiczny ogród
Napisał: mogollon_1
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ogród powinien służyć nam jako miejsce wypoczynku, relaksu, wyciszenia oraz stanowić rolę reprezentacyjną .W czasie projektowania powinniśmy zwrócić baczność aby zachwycał swoim pięknem a zarazem był praktyczny. By ogród (http://www.zielonaprzestrzen.pl/) wzbudzał podziw swoim wyglądem, musimy dobrać odpowiednie roślinki i dać im warunki do prawidłowego życia. Jednym z podstawowych warunków do życia roślin, a także ich ładnego wyglądu jest prawidłowe i odpowiednie podlewanie. Biorąc pod uwagę różność odmian roślin w naszych ogrodach, musimy wiedzieć że tak jak nie wszystkie rośliny mogą mieć takie same stanowiska w naszym ogrodzie, to i nie wszystkie rośliny możemy podlewać w ten sam sposób. Zerknij również tutaj - link ze szczegółami.

Możności jakie daje nam automatyczny system nawadniania, czyli podlewanie systematyczne, o odpowiedniej porze i w odpowiednich porcjach przyczynia się do pięknego wyglądu naszego ogrodu, oszczędzania wody nawet do 50% oraz oszczędzania naszego cennego czasu którego w dzisiejszych czasach bardzo nam brakuje, co daje nam też komfort wyjazdu np. na wakacje gdzie nie musimy zamartwiać się o nasz ogród. Tego z pewnością nie da się osiągnąć podlewając w tradycyjny sposób. Dobrze zaprojektowany i zrobiony automatyczny system nawadniania zezwoli nam na długoletnią bezawaryjną pracę i na uniknięcie złych niespodzianek typu wyschnięcie, choroby roślin.Biorąc pod uwagę koszty związane z założeniem od początku trawnika, obsadzenia roślinkami rabat (odtworzenie ogrodu po wyschnięciu z powodu np. urlopu) to koszty założenia systemu na pewno się opłacą i dadzą nam same zyski co możemy nazwać nie inaczej jak dobrą inwestycją. By automatyczny system nawadniania spełniał swą funkcję opisaną wyżej należy zaprojektować go tak aby uwzględniał: parametry źródła wody, różnorakie zapotrzebowanie roślinności na wodę, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, gatunek gruntu, itp.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-08-24 16:18:28
Tagi: ogród, krzaki, nasłonecznienie, gatunek