Co warto wiedzieć , nabywając drewno do palenia w kominku?

Zimową porą często rozmyślamy o kominku , przy którym można odpocząć, ogrzać się i przyjrzeć się w ciekawie migający płomień. Rozpalony kominek dodaje wnętrzu przytulności. Pomieszczenie staje się klimatyczne. robi się miły.

Palenisko to nie tylko ozdobny fragment wystroju mieszkania, to również źródło ogrzewania. W dzisiejszych czasach kominki stawiane są najczęściej jako kosztowna dekoracja. Palenie drewnem jest ekologiczne dla naszego powietrza.

Lampa podłogowa IZOBAR
Napisał: Technolux
Na podstawie: www.technolux.pl
Najlepszym materiałem do palenia w kominku jest drewno drzew liściastych - grab, jesion, brzoza, dąb. Spala się ono powoli i równomiernie. Oczywiście można palić drewnem iglastym. Nie wolno jednak zapominać, że w trakcie spalania takim drewnem zanieczyszcza się palenisko i komin. Drzewo powinno być właściwie wysuszone. Kaloryczność drewna wilgotnego jest niewielka, większość energii cieplnej, zostaje wykorzystana do odparowania wilgoci - . Nie prawidłowo wyschnięte drzewo kominkowe będzie się dymić i gorzej się będzie rozpalać. Powinno się je suszyć minimum 15 miesięcy. Posiadacze kominków chętnie palą bukiem. Jest zwarty, pali się długo i daje dużo energii, bo jest drewnem o wysokiej wartości opałowej. Cenne też jest drewno z drzew owocowych, a szczególnie śliwa, jabłoń, grusza. Spoistość drewna śliwy jest porównywalna do grabu, a jabłoni i gruszy do jesionu.

Stawki za drzewo do kominka są różne w zależności od sprzedającego i rejonu a także od rodzaju. Ceny drewna nie są stałe i w dużej mierze zależą od wzięcia i polityki Dyrekcji Lasów Państwowych, jako podstawowego dystrybutora drewna w Polsce - opał na Najdroższy jest grab. Tuż po nim, cenowo plasują się buk, jesion i dąb. Drzewo można nabyć taniej w nadleśnictwie, które wskaże drzewa do wyrębu.Wybitnie nie warto zaopatrywać się w drzewo sprzedawane w niewielkich paczkach, w placówkach handlowych albo na stacjach paliw. Bardzo dobre drewno do kominków Grójec i okolice, oferuje w wałkach, łupane. Również drewno na rozpałkę workowane, gałęziówkę. Do każdego zlecenia proponują dowóz oraz dodatkowo ręczny rozładunek i układanie drewna we właściwym miejscu. Jest również możliwość sumowania dyspozycji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-09-21 10:27:46
Tagi: drewno, kominki, Energia, transport, ciepło, komin, przewóz, dowóz, tanio, korzystnie

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo