Chryzantemy ogrodowe: jedne z niezwykłych roślin, jakie aktualnie można zasadzić w ogrodzie

Wśród roślin kwitnących jesienią w większości ogrodach swoim urokiem wyróżniają się chryzantemy. Dostępne w niezwykle szerokim wyborze kolorów, z różnymi kształtami kwiatostanów znacznie częściej kupujemy nie tylko na dzień Wszystkich Świętych, ale dekorujemy takimi kwiatami także nasze balkony i tarasy.


Chryzantemy ogrodowe popularnie nazywane są złocieniami. Chryzantemy ogrodowe wyróżniają się generalnie niezwykle długim okresem kwitnienia, dobrze pielęgnowane będą niezwykle obficie kwitły aż do nadejścia pierwszych mroźniejszych dni. Bez względu na odmiany charakterystyczną cechą tego typu roślin są ząbkowane liście w kolorze ciemnozielonym. W wyniku prac hodowlanych wyhodowano chryzantemy o pojedynczych, całkowitych lub półpełnych kwiatostanach. Uprawa chryzantem, zazwyczaj tych ,których przeznaczenie to kwiaty cięte musi odbywać się w specjalnych szklarniach - czytaj o chryzantemach ogrodowych. Lecz bogaty wybór rozmaitych gatunków sprawia, iż uprawa chryzantem możliwa będzie również w ogródkach. Jest to możliwe poprzez to, że wyhodowane zostały specjalne odmiany doskonałe do ogrodów. Wśród chryzantem do ogrodów wyróżnić można 2 odmiany: chryzantemy na jeden rok i wieloletnie.
kwiaty
Napisał: Raquel Gálvez
Na podstawie: http://www.flickr.com


Chryzantemy rabatowe, a więc takie, które możesz uprawiać przy gruncie są to rośliny w całości lub w części uodpornione na niskie temperatury. W zależności od odmiany pierwsze chryzantemy rabatowe mogą kwitnąć już w sierpniu. Miejsce, w którym będą rosły powinno być słoneczne - czytaj o uprawie chryzantem. Sadzonki chryzantem ogrodowych powinno się umieszczać w gruncie późną wiosną, gdy jest gwarancja, że nie będzie już znacznego obniżenia temperaturowego. Sadzimy je na urodzajnej i przepuszczalnej ziemi. By rośliny bardziej się rozkrzewiały po około dwóch tygodniach od posadzenia należy przyciąć sadzonkom wierzchołki pędów.


Gdy rośliny zaczną zawiązywać pączki kwiatowe rozpoczynamy ich nawożenie. Zabieg nawożenia wykonujemy raz na dwa tygodnie. Kiedy dostrzeżemy, że pączki będą się delikatnie odbarwiać, trzeba wówczas zrezygnować z dalszego nawożenia roślin. Chryzantemy zimujące w glebie powinno się stosownie przygotować na nadejście zimy. Po pierwszych przymrozkach ich pędy musimy poprzycinać oraz zabezpieczyć przed niskimi temperaturami.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-05-09 09:58:03
Tagi: rośliny, ogrody, Wszystkich Świętych

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo