Mieszanki trawnikowe, czyli które nasiona nabyć, aby cieszyć się zadbanym trawnikiem?

Ładny, intensywnie zielony trawnik stanowi marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Jednakże co należy zrobić, aby samodzielnie uzyskać taki trawnik na naszej działce? Najistotniejszą sprawę stanowią specjalnie wyselekcjonowane nasiona traw, jak również dokładna pielęgnacja wzrastającej trawy.

Najważniejszą sprawą, o której należy pamiętać dobierając nasiona traw, jest funkcja, jaką będzie pełnić trawnik. Będzie on służyć tylko celom dekoracyjnym czy może być użytkowym terenem zielonym, po którym będą biegać dzieci? Poszczególne trawnikowe mieszanki zawierają bowiem nasiona o najróżniejszych właściwościach, które nadają się tylko do wybranych zastosowań. Nasiona traw dekoracyjnych to gatunki cechujące się niezwykle nasyconym ubarwieniem, jak również subtelnym ulistnieniem. Niestety gatunki te są bardzo wrażliwe na niekorzystne skutki czynników atmosferycznych, a także nie są odporne na deptanie – nie są więc przeznaczone do stosowania w miejscach, w których przebywają zwierzęta lub małe dzieci. Użytkowe trawy nie wyróżniają się tak pięknym wyglądem zewnętrznym jak ich ozdobne odpowiedniki, ale za to są dużo bardziej trwałe i wykazują lepszą odporność na czynniki atmosferyczne – nie przymarzają, a w sytuacji zbyt dużego nawodnienia nie tworzy się na ich powierzchni pleśń.Zadbany trawnik
Napisał: Cesar I. Martins
Na podstawie: http://www.flickr.com
Gatunki te nie są również podatne na deptanie i dość szybko regenerują się po koszeniu. Istnieje jeszcze jeden rodzaj nasion traw, który jest zresztą najbardziej popularny w przydomowych ogródkach – są to uniwersalne trawy. Te nasiona traw stanowią hybrydę obu wyżej omówionych gatunków i łączą w sobie ich cechy, zapewniając piękny wygląd trawnika i sprawiając, że jest on odporny na mechaniczne uszkodzenia i warunki zewnętrzne.

Po wykiełkowaniu trawy nadchodzi czas na jej właściwą pielęgnację. Większa część gatunków traw wymaga częstego zraszania, aby zachować intensywnie zielony kolor przykuwający wzrok. Dobrze jest więc pomyśleć o dyskretnie rozmieszczonych zraszaczach, które uproszczą to zadanie. Ważną kwestią jest również koszenie trawnika – regularne przycinanie trawnika zapewnia zdrowy wzrost i utrzymanie pięknego wyglądu na dłuższy czas. Sprawdź sam pod tym linkiem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-05-16 14:07:00
Tagi: trawnik, wzrost, ulistnienie