Urządzanie ogrodu Dobre wiadomości

Ogród jest miejscem, które ma służyć odpoczynkowi i odprężeniu na łonie przyrody. Powinien być oazą spokoju dla jego właścicieli. Zależnie od gustu i ilości wolnych chwil ogrody będą wyglądać w różny sposób. W dawniejszych czasach przydomowy ogródek służył przede wszystkim do uprawiania warzyw i owoców, by nie trzeba było ich kupować. Jeżeli teren był wystarczająco duży, wydzielało się miejsce na sad, gdzie umieszczano drzewa owocowe.

Aktualnie od tego się odchodzi, ludzie mają niewątpliwie coraz mniej czasu na pielęgnacje ogrodu oraz znajdujących się w nim roślin. Często jest tak, że w małym ogrodzie występuje parę drzewek owocowych, a oprócz tego elementy w dużej mierze dekoracyjne. Istnieje sporo takich roślin i krzewów, które potrzebują minimalnej uwagi i samodzielnie mogą się rozwijać i rosnąć. Urządzając ogród można wykorzystać bardzo dużo różnorodnych elementów.

Oczko wodne
piękny ogródek
Napisał: justgrimes
Na podstawie: http://www.flickr.com
Popularnym elementem nowoczesnych ogrodów jest oczko wodne. Jest to po prostu niewielki staw, gdzie rosną różnego rodzaju rośliny i mogą zamieszkiwać niewielkie wodne zwierzęta. Wokół oczka i na jego dnie umieszcza się niekiedy otoczaki czarne lub inne kamienie, by wnętrze oczka jak najbardziej upodobnić do naturalnego stawu. Mogą się tam gnieździć ropuchy i inne płazy, warto także kpić ryby. Bardzo efektownie prezentują się na przykład karpie koi, które mają charakterystyczną złocistą barwę. Oczka wodne tworzy się z użyciem rozmaitych technologii. Popularne są na przykład oczka wodne z folii, za pomocą której uzyskuje się bardzo dużą szczelność.

Dróżki i rabaty
Typowy ogródek był dawniej podzielony na grządki, pomiędzy którymi przebiegały ścieżki. Na dzień dzisiejszy pod tym względem jest całkowita dowolność, ścieżki można wytyczać w dowolny sposób. Dobrze jest jednak ścieżki te wzmocnić. Do tego celu także wykorzystywane są otoczaki w ogrodzie. Poszczególne rabaty bywają różnej wielkości i różnorodnych kształtów. Ogród nie musi być szczegółowo rozplanowany, istotne by odpowiadał mieszkańcom. W sytuacji, gdy nie ma się pomysłu lub czasu na zagospodarowanie części ogrodu, można w tym miejscu zorganizować trawnik. Wystarczy od czasu do czasu go skosić i podlać by prezentował się jak najlepiej. Można także posiać stokrotki, które uczynią go atrakcyjniejszym.


Napisał: M.G.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-09 14:48:57
Tagi: zwierzęta, drzewa, rośliny, ogrody, czas, ludzie, drogi, dzień, liczba, oczka

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo