Ciepło z gruntu, powietrza oraz wód - w jaki sposób to pozyskać

Materiał ten ma za zadanie objaśnić, czym istotnie jest pompa ciepła, których miejscach warto ją zastosować, i czy opłaca się jej montaż jak też używanie. Te przyrządy grzewcze zyskują ostatnimi czasy na popularności przede wszystkim dzięki obniżce ich cen, lecz również przez wzrost cen paliw do ogrzewania.

pompa ciepła
Napisał: Isle of Man Government
Na podstawie: http://www.flickr.com
Co to takiego „pompa ciepła”? Jest to narzędzie, jakie przepompowuje ciepło z terenu o niskich temperaturach ( dolne źródło pompy) do pokojowej instalacji grzewczej, w jakiej temperatura czynnika będzie wyższa. Nazwa jest analogiczna do zwykłej pompy wodnej, która pobiera ciecz z miejsca na niskiej wysokości i przetłacza ją wyżej, albo podwyższa jej ciśnienie. Pompa (http://www.maragency.pl/kategoria/pompy/seria-gs/34) ciepła niejako podnosi temperaturę ciepła, udostępniając jego wykorzystanie do grzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy czerpać ciepło z gruntu, atmosfery albo wody, zaś później używać je do grzania naszego domu.To oczywiście duży skrót myślowy, bowiem przecież nie ma czegoś takiego, jak temperatura ciepła. Ciepło, to zwyczajnie forma przekazywania energii. Jednak z punktu widzenia naszych potrzeb (ogrzewania, schładzania, przygotowywania gorącej wody użytkowej), chcemy dostarczać gorąco w taki sposób, by móc nagrzać wodę do temperatury przynajmniej 30°C (ogrzewanie) bądź 45-55°C (gorąca woda użytkowa). Remko pompy ciepła to urządzenia działające na podobnej zasadzie, jak schładzarka bądź klimatyzacja. Ich celem nie jest jednak odebranie ciepła od jogurtów schowanych w chłodziarce ale dostarczenie ciepła, czyli to, co lodówka czyni na wymienniku umieszczonym z tyłu .

Pompa ciepła eksploatuje mniej energii elektrycznej, aniżeli zapewnia ciepła do budynku. W dużym skrócie, pompa ciepła biorąc 1 kWh energii elektrycznej pobiera z otoczenia 1-4 kWh ciepła i w następnej kolejności w całkowitej ilości 2-5 kWh przekazuje to gorąco do otoczenia. Pompa ciepła zapewnia sporzej ciepła, aniżeli eksploatuje prądu i w związku z tym jest niedroga w eksploatacji (powiadamy, że ma współczynnik wydajności plus minus 2-5). Stąd sądzi się, że taka pompa jespompa (szczegóły na tej stronie)awialnym źródłem energii - dużą część ciepła zapewnianego do mieszkania czerpie z otoczenia.

licznik ciepła
Z tego samego powodu, pompa ciepła jest najtańszą elektryczną metodą na nagrzewanie mieszkania. Jest możliwa do zastosowania wszędzie tam, gdzie nie ma możności skorzystania z innych źródeł ciepła.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-06-14 10:45:48
Tagi: woda, montaż, ciepło

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo