Hodowla chryzantem

Chryzantema to nieziemska, często hodowana roślina ozdobna o ślicznych kulistych kwiatostanach. Jej płatki mogą przybrać rozmaite barwy – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i żółte.


Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Niespotykanie uznana w Azji, znajduje się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też wierzono, że rosa powstała na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu krajach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest wyznaniem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października.

Chryzantemy
Napisał: http://www.flickr.com
Na podstawie: http://www.flickr.com
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem pielęgnacyjnym. Chryzantemy doniczkowe właściwie zadbane odwdzięczają się zachwycającym kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. W tej chwili uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako jeden z kwiatów zdobiących ogród lub taras. Chryzantema to roślina głównie doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można uprawiać w gruncie na działce.

Najbezpieczniej, by były posadzone w miejscu jasnym, ale nie nadmiernie mocno rozgrzanym. Aby je uprawiać, najlepiej kupić gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Trzeba je posadzić wiosną lub latem, obowiązkowo używając nawożonej gleby – można użyć zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najlepiej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Napisał: Verity Cridland
Na podstawie: http://www.flickr.com
Gdy używamy nawozów sztucznych, ważne jest ich opóźnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może opóźnić kwitnięcie. Inną niebagatelną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli ścięcie niezdrewniałych pędów tak, by pozostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Trzeba tak zrobić trzykrotnie w ciągu uprawy roślin. Następne nieodzowne zabiegi pielęgnacyjne to ścięcie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz staranne nawożenie, ponieważ chryzantemy pobierają sporo składników mineralnych. Ziemia musi być przepuszczalna i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Podczas zimowania świetnym pomysłem jest zakrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym razie liśćmi z powodu wrażliwości tych kwiatów na wilgoć. Można wybrać również odmiany mrozoodporne, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i z powodzeniem można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest przenieść rośliny do ciepłego, znakomicie oświetlonego miejsca. Należy pamiętać, że chryzantemy są wysoce wrażliwe na mszyce i grzyby, dlatego ich właściwe naświetlenie jest bardzo nieodzowne w tym okresie. W razie wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy spryskać właściwym środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema najczęściej ma wysokość ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może urosnąć na nawet 1 metr (nasze chryzantemy).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-19 02:08:57
Tagi: ogród, kwiaty, roślina, chryzantemy, gleba, mszyce, gatunki

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo