To już wiosna, czas żeby przygotować ogród na wiosnę. Jak to zrobić? Najważniejsze to pamiętać o podstawach, czyli o wertykulacji

Nadchodzi wiosna, a to najlepszy czas, aby pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli też o trawniku. Każdego roku mówi się, że na pewno lepiej o niego zadbamy, aby wyglądał piękne, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednakże zanim przystąpimy do działania nie zapominajmy, że w pierwszej kolejności najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona niezwykle ważna.


Wiemy, że pielęgnowanie ogrodu wcale nie jest jakieś łatwe, ponieważ musimy poświęcić mu sporo uwagi i czasu. Po zimie nasze trawniki prezentują się raczej marnie. Bardzo często posiadają zbyt dużą ilość mchu czy łat z powodu pleśni pośniegowej lub chwastów. Trzeba je unieszkodliwić. Jednakże jeżeli mamy ochotę ulepszyć stan darni to należy szykować się na konkretną pracę, bo najistotniejszym krokiem stanie się wertykulacja trawnika. Wertykulacja jest to proces, w którym za pomocą właściwych narzędzi usuniemy mech i zbity filc.

Powstaje on w okresie wzmożonego użytkowania trawnika i koszenia. Czasem jest go tak dużo, że trawa nie rośnie. Jednocześnie, podczas wertykulacji nacina się na powierzchni darń, co powoduje, iż do trawnika dociera znaczna ilość wody, więc trawa lepiej się rozrasta,gdyż ma sporo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest z pewnością intensywniejszy niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory posiadają z reguły koliste ostrza stałe lub sprężynowe. Mogą ciąć one przez trawę aż do ziemi, wspierają jednocześnie napowietrzanie gleby.

Interesujący artykuł? Jeżeli tak myślisz, wcześniejsza strona (www.wierconestudnie.pl/) też przedstawia cenne źródło informacji, które odnosi się do omawianej tematyki.

To również ważne, żeby mieć dobrze rosnący trawnik. Początkowo należy wykonać niezwykle niskie ścinanie trawnika, żeby wertykulację można było prościej przeprowadzić. Potem już można być gotowym do właściwego zabiegu.


Łąka pełna kwiatów
Napisał: Ruth Hartnup
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jednorazowy wyjazd pewnie nie starczy, więc konieczne jest wykonanie tego drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym wykonaniu zadania nie warto ustawiać noży zbyt głęboko, lepiej to zrobić przy kolejnym razie.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej danych na ten temat, to zerknij na opublikowany tutaj (http://ogrodzenia-betonowe.waw.pl/ogloszenie/panele-ogrodzeniowe/) wpis a odnajdziesz dodatkowe ciekawe informacje.

Najkorzystniej jest zrobić próbę na mniej widocznym miejscu. Miejmy na uwadze w tym samym czasie, że w weltykulatorze wałki okręcają się w jedną stronę, co sprawia że cofanie tego rodzaju maszyną nie jest możliwe. Jeśli mamy ochotę się cofnąć, musimy przycisnąć rączkę i podnieść znajdujące się z przodu kółeczka. Po takim zabiegu możemy przystąpić do przyjemniejszych zajęć jak sadzenie roślin, a gatunków jest niezwykle dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o gatunki kwiatów ciętych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 14:26:54
Tagi: trawnik, Wertykulacja, weltykulator