Złom elektroniczny - w jaki sposób pozbyć się go zgodnie z przepisem?

Mało w której dziedzinie życia rozwój jest tak prędki, jak w wypadku przyrządów elektronicznych.


Już parę lat temu powiadało się, że kiedy nabywasz nowiuteńki komputer i wychodzisz z nim ze sklepu to on jest już przestarzały.
utylizacja sprzętu elektronicznego wrocław
Napisał: Natasia Causse
Na podstawie: http://www.flickr.com


Coś w tym jest, albowiem niemalże zawsze już parę tygodni potem możesz za analogiczną cenę pozyskać coś o wiele lepszego. Sprzęt zmieniamy stosunkowo często. Ale co się dzieje ze zużytym?


zwierzęta
Napisał: Hortico
Na podstawie: http://przydomoweogrody.pl


Tak zwane elektrośmieci są niebezpieczne dla naszego otoczenia. Wypływające z popsutego sprzętu toksyczne substancje łatwo przenikają do gleby, wody a także powietrza. Wyjątkowo groźne są następujące pierwiastki, które znaleźć możemy dla przykładu w komputerach: azbest, kadm. Dlatego właśnie jak powiada ustawa o odpadach, odpady sprzętu elektronicznego powinny traktowane być przez wytwórców jako odpady niebezpieczne i zgodnie z wiążącym prawem gromadzone w sposób selektywny a także poddane procesom unieszkodliwiania. Każdy sklep ma zobowiązanie nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu. Zatem gdy nabywamy nowiusieńkiego notebooka, wtenczas możemy nieodpłatnie oddać w sklepie starego. Jednak obowiązuje reguła "jeden za jeden", czyli sklep nie przyjmie nam przy tej okazji pralki. Co więc uczynić ze zużytym komputerem, kiedy nie chcemy wcale nabywać nowego (dlatego że mamy już laptopa i nie jest nam nieodzowny)? Utylizacja sprzętu elektronicznego Wrocław jest obowiązkiem każdej gminy.
W każdej gminie powinien znajdować się przynajmniej jeden punkt zbierania zniszczonego sprzętu. W teorii zadaniem gmin jest również informowanie o takich punktach na stronie www, ale w praktyce nie zawsze można tam takowe informacje znaleźć.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 15:49:28
Tagi: komputer, odpadki, czas, dane, elektrośmieci