W jakich sytuacjach nie musimy rozliczać PIT-u? O jakich sprawach należy pamiętać?

Jak co roku, tak i obecnie do końca kwietnia każdy podatnik musi złożyć w skarbówce zeznania roczne. Ale rzeczywiście istnieją okoliczności, jak PIT-ów nie musimy rozliczać.

[
podatki
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
]
Znakomita większość z nas z końcem kwietnia składa tego rodzaju zeznanie, w innym przypadku grożą nam sankcje prawne. W dzisiejszych czasach jest to rzeczywiście bardzo łatwe, gdyż jest internet, istnieją więc programy jak pit 2015 online. To powoduje, że rozliczanie pit jest bardzo szybkie i sprawne, możemy tak rozliczyć różne rodzaje PIT-ów, takie jak przykładowo rozliczenie pit 37. W których sytuacjach jednakowoż nie musimy rozliczać pit? Są takie sytuacje. Jak w poprzednim roku nie zdobyliśmy żadnych przychodów, to nie jesteśmy zmuszeni składać rocznego zeznania.

Ta zasada jednak nie działa, jak jesteśmy przedsiębiorcą, jaki nie zdobył dochodu, gdyż zawiesił działalność gospodarczą. W tej sytuacji trzeba złożyć tzw. “zerowe” zeznanie roczne. Jak w 2015 roku zdobyliśmy tylko przychody, gdy skorzystaliśmy ze zwolnienia od podatku, to nie powinniśmy rozliczać ich w rocznym zeznaniu. Tego rodzaju przychody wymienia artykuł 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym mogą być niektóre rodzaje odszkodowań, wygrane w kasynach czy świadczenia z opieki społecznej. Tak samo jest z przychodami z umów cywilnoprawnych do dwustu zł.. Jeśli kwota należności określona w umowie zlecenia lub o dzieło, jaka jest zawarta z osobą niebędąca pracownikiem płatnika nie przekracza dwustu złotych, to umowa opodatkowana jest zryczałtowanym dochodowym podatkiem, jaki wynosi 18 procent.rozliczenia, rachunki,  PIT
Na podstawie: pixabay.com
Takiego dochodu nie jesteśmy zmuszeni wykazywać w rocznym zeznaniu. Jeśli więc oprócz tego nie mieliśmy w poprzednim roku żadnych pozostałych dochodów, to nie istnieje konieczność przedłożenia zeznania. takiego zeznania nie są zmuszeni również składać podatnicy, jakim PIT-40 sporządził płatnik, np. zakład pracy. Jeżeli więc przedłożyliśmy płatnikowi oświadczenie PIT-12, w jakim potwierdziliśmy, iż w określonym roku nie osiągnęliśmy innych dochodów (poza tymi zdobytymi u niego), zaś płatnik obliczył za nas roczny PIT, to już nie trzeba składać oddzielnego rocznego zeznania. To więc bardzo wygodne dla wielu z nas.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-15 13:39:49
Tagi: praca, Podatnik, urzęd skarbowy, zeznania, skarbówka