Zasady rozliczania podatkowych deklaracji, jak wypełnić swój pit żeby wszystko było dobrze policzone

Końcówka kwietnia to dla każdego kto pracuje czas, kiedy musi się rozliczyć z urzędem skarbowym. Obowiązek ten dotyczy każdego, kto osiągnął w poprzednim roku nawet minimalny dochód. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozliczyć się nieco wcześniej, wręcz jest to dużo korzystniejsze wyjście jeśli się ma jakieś odliczenia.

czas na rozliczenie pit
Napisał: eFile989
Na podstawie: http://www.flickr.com
Trzydziesty kwiecień, a jeżeli będzie to weekend, to kolejny roboczy dzień maja, to termin ostateczny, za to deklaracje da się składać w zasadzie od początku stycznia. Bezwzględnie należy pamiętać o tym terminie, spóźnienie choć o jeden dzień będzie za sobą niosło konieczność tłumaczenia się u urzędników, a często kończy się to także karą pieniężną.

Czasu na policzenie i wysłanie deklaracji jest cztery miesiące, więc osoby, które nie zrobiły tego w terminie najczęściej zwyczajnie sobie zlekceważyły ten obowiązek. Jeżeli ktoś pozostawił sobie złożenie deklaracji na sam koniec, to może ją ostatecznie przesłać listem poleconym, jako termin liczyć się wtedy będzie data złożenia go na poczcie.Poza wysłaniem deklaracji ważne jest także jej prawidłowe wypełnienie. Wszelakie pomyłki będą skutkowały koniecznością korygowania zeznania, a w niejednej sytuacji również karami finansowymi. Z tego też powodu należy dokładnie wykazać wszystkie dochody, które się uzyskało w poprzednim roku. W prostych przypadkach, gdy ktoś nie posiada firmy ani nie będzie miał jakiś poważniejszych obliczeń, policzenie pitu jest bardzo proste, szczególnie jeżeli będzie się miało dostęp do internetu i komputera. Bardzo pomocne w wypełnianiu deklaracji są programy, przy pomocy których można dokładnie przygotować całe zeznanie. Coraz popularniejsze są również serwisy księgowe, pozwalające na rozliczenie pit online - , przy pomocy swoich narzędzi. W razie potrzeby będą one także służyć, za niewielką odpłatnością, pełnym księgowym wsparciem i pomocą podczas wypełniania deklaracji. Niekiedy warto wydać kilka złotych i być pewnym, że wszystko będzie odpowiednio wypełnione, niż tracić później czas na wizyty w urzędzie skarbowym.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-15 13:39:50
Tagi: Urząd Skarbowy, deklaracje, pity