Skuteczna metoda na zachowanie płynności materialnej w przedsiębiorstwie

Jeżeli jakakolwiek firma wystawia faktury, zwłaszcza te z opóźnionym terminem płatności, to hipotetycznie naraża się na stratę płynności materialnej. Na szczęście istnieje ciekawe i, co jest najważniejsze, skuteczne rozwiązanie tego kłopotu.


Dla przykładu jeśli przekazujemy komuś jakąś partię produktu, to nie w każdym wypadku możemy oczekiwać bezzwłocznej zapłaty.
biuro
Napisał: National Assembly for Wales
Na podstawie: http://www.flickr.com


bank
Napisał: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Na podstawie: http://www.flickr.com


Nasz kontrahent również ma swych klientów, od których może oczekuje uregulowania ich należności. Nas jednak interesuje szczególnie nasza transakcja, gdyż potrzebujemy funduszy na swoje projekty. Jakimś rozwiązaniem jest faktoring, zatem trójstronna umowa. Faktor, czyli firma świadcząca czynność faktoringu wykupuje nieprzeterminowane zobowiązania od faktoranta. Należne są one od jego kontrahenta. W taki sposób przedsiębiorca świadczący konkretną usługę dla swojego odbiorcy może otrzymać natychmiastową należność od faktora. Nie musiałby czekać na zapłacenie faktury, jeśli petent nie mógł samodzielnie jej szybko pokryć.


faktoring
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu


Może być to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych stron, ale należy uważnie czytać umowy oraz ew. dopracowywać szczegóły. Dla przykładu faktor bierze za tego typu czynność uzgodnioną opłatę, a faktorant za możliwość momentalnego uzyskania wynagrodzenia za wyświadczone usługi lub przekazane towary musi przecież zapłacić.
Ogólnie przedmiot biorąc, faktoring mógłby nieco przypominać usługi bankowe, jednak ocena niebezpieczeństwa przez faktora przedstawia się trochę inaczej. Dla banku przedsiębiorca będący w nie najlepszej kondycji materialnej nie jest chyba ciekawym kontrahentem. Dla faktora jednak jest.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-17 13:59:35
Tagi: czas, Produkty, zobowiązania, towar, sposób