Jakie są różnice pomiędzy umowami dotyczącymi kredytów i pożyczki?

Czy wiesz, że kredytu może udzielić wyłącznie instytucja bankowa i wykonuje to zazwyczaj nie tylko na wcześniej ustalony cel, na który przeznaczone będą środki pieniężne, ale także pobierać za tę czynność odsetki oraz prowizje? Ponadto pod rygorem bezskuteczności umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie.


pożyczka
Te sprawy reguluje tzw. prawo (sprawy o rozwód) bankowe.


W przeciwieństwie do kredytu, pożyczka mogłaby zostać udzielona przez jakąkolwiek osobę i w niemalże dowolnej formie, np. na podstawie umowy ustnej. Zaciągający pożyczkę człowiek zobowiązuje się do oddania takiej samej kwoty pieniędzy albo przedmiotów tego samego typu. Formalności związane z udzielaniem pożyczki reguluje kodeks cywilny. Wbrew ogólnej opinii nie jest ona tym samym co kredyt. Następną różnicę stanowi przedmiot umowy: w przypadku kredytu mogłaby być nim wyłącznie ustalona suma pieniędzy, natomiast przedmiotem pożyczki mogą być zarówno pieniądze oraz wyznaczone w odniesieniu do gatunku rzeczy. Są nimi te, które można by policzyć, zważyć czy zmierzyć. Innymi słowy mógłby to być dla przykładu węgiel lub benzyna.


Podobne pozornie niewielkie różnice stanowi kwestia odpłatności umowy. Ta dotycząca kredytu jest w każdym wypadku umową płatną (za jej udzielanie instytucja bankowa bierze opłatę na ogół w formie odsetek), natomiast bardziej znaczącą swobodę przedstawia umowa dotycząca takiego świadczenia jak pożyczka.


Ta umowa mogłaby być zawarta zarówno odpłatnie (na przykład procent od pożyczki) oraz nieodpłatnie (ta postać jest zazwyczaj stosowana przez znane sobie osoby). Następną różnicą jest celowość - kredyt udzielany jest na zawarty w tyczącej się go umowie cel (np. zakup mieszkania czy też samochodu).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:10:08
Tagi: człowiek, pieniędzy, instytucja

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo