Eko budownictwo

Budowanie domu to bardzo poważna kwestia. Ładna działka to przecież za mało. Dzisiaj powinniśmy się namyślić nad dbaniem o przyrodę.

ekologia
Napisał: Nicolas Raymond
Na podstawie: http://www.flickr.com
W przypadku budownictwa oznacza to po pierwsze stosowanie wysokospecjalistycznych technik. I to nie jedynie jeśli chodzi o prace wykończeniowe w typie: hydrauliki, podłączenia wody, systemu grzewczego na ekologiczne odnawialne źródła energii (np. brykiet), bądź na zaawansowane technologicznie, bardzo funkcjonalne piece zużywające bardzo malutką cząstkę materiału opałowego, na przykład oleju. Postąpić w sposób ekologiczny możemy też zakładając przydomową oczyszczalnię w miejsce popularnego dołu gnilnego. Już na starcie wznoszenia murów mamy sposobność zadbać o ekologię, stawiając na odpowiednią do zachcianek i wielkości funduszy technikę budowlaną. Konstruuje się dziś kilka rodzai ścian zewnętrznych. Ich budowa determinuje, czy będą one oszczędne, a co za tym idzie ekologiczne. Najogólniej objaśniając, mamy do dyspozycji mury z jednej warstwy bądź skonstruowane z wielu części (więcej na ten temat).

Korzyścią tych pierwszych, jest szybkość murowania ścian i relatywnie nieduże wydatki na murowanie. Nierzadko stawiana ściana zewnętrzna jest z pustaka czy z cegieł. Współcześnie wznoszone mury złożone z pojedynczej warstwy są wielce izolujące . Najlepiej jednak jeślibyśmy wybrali do budowania ścian beton komórkowy. Wykazano, iż beton komórkowy ma najdoskonalsze własności izolacyjne, porównywalne ze sposobami murowania ścian 2 warstwowych i trójwarstwowych. Mury z takiego betonu nie potrzebują stosowania fakultatywnego docieplenia. Starczy jedynie zaprawa na ściany zewnętrzne. Na ogół stosuje się gruntu cementowo-wapiennego, jest on bardzo popularny i łatwo dostępny.

Współcześnie już rzadko przygotowuje się podkłady w miejscu przeznaczenia. Łatwiej jest kupić przygotowane już zaprawy na ściany zewnętrzne, tym bardziej iż dokładane są do zapraw zwykle substancje biologicznie czynne, co w istotny sposób ulepszą ”życie” przegrody. Następnym z kolei wariantem murów z których można wznieść budynek jest ściana z dwóch warstw. To wariant muru, który skonstruowany jest z dwóch warstw- części głównej ściany podtrzymującej ciężar budynku i warstwy termicznej, najczęściej zbudowanej z pianki izolacyjnej zamocowanej do ściany przy pomocy klejonej zaprawy na ściany zewnętrzne i specjalnej siatki utrzymujące piankę ocieplającą. Pomiędzy murem a styropianem musi być kilkumilimetrowa szczelinka, której przeznaczeniem jest usunięcie wilgoci oraz pary wodnej. Dzięki temu ściana może oddychać.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 14:27:19

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo