Jak wygląda postępowanie windykacyjne? Co zrobić, jak odezwie się do nas windykator? Jak się zachować?

Każdy, kto posiada pewne niespłacone rachunki, niewyrównany debet na koncie bankowym albo inne zaległości płatnicze może oczekiwać, iż w pewnym momencie otrzyma telefon od firmy windykacyjnej. Rozmowa z windykatorem często jest nieprzyjemna i bardzo często budzi strach i agresywne podejście. Niestety często ludzie którzy pracują w firmach windykacyjnych charakteryzują się arogancją, co nie pomaga w rozwiązaniu problemu.

Dług
Napisał: Christian Schnettelker
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeśli dostaniemy telefon od firmy windykacyjnej przede wszystkim trzeba zachować spokój i wymagać od naszego rozmówcy, ażeby ten dokładnie i precyzyjnie objaśnił sprawę zadłużenia. Dłużnik ma prawo (zobacz zobacz ten adres: http://www.winski.pl) wiedzieć konkretnie o jaką kwotę chodzi oraz z czego się ona wzięła. Firma windykacyjna powinna też wysłać listownie pismo które wzywa nas do spłaty kwoty zadłużenia z objaśnieniem podstawy roszczenia. Jeżeli nie ma wątpliwości co do podstawy roszczenia, należy spokojnie umówić się z dzwoniącym na termin spłaty. Windykator bardzo często nalega na jak najszybszą i jednorazową spłatę zaległości, jednakże w przypadku trudnej sytuacji finansowej dłużnika, ma on pełne prawo (zobacz również prawnik toruń) poprosić o rozłożenie spłaty na raty.Ażeby uniknąć kłopotów z firmą windykacyjną musimy ustalić faktycznie realny termin spłaty należności, z którego dłużnik jest w stanie się wywiązać. Obiecywanie niezbyt realnych terminów spowoduje początkowo ostrzejsze i bardziej nieprzyjemne działania windykatora, a w przypadku dalszej zwłoki w płatności nawet skierowanie takiej sprawy na drogę sądową i następnie komorniczą. Rzeczowe przedstawienie windykatorowi naszych sposobów uregulowania długu pozwoli na zatwierdzenie warunków spłaty i bezproblemowe zakończenie sprawy w firmie windykacyjnej - polecamy.
Dłużnicy
Napisał: OTA Photos
Na podstawie: http://www.flickr.com
W relacjach z firmą windykacyjną nie powinniśmy unikać telefonów i rozmów z windykatorami, gdyż to przyśpieszy nieprzyjemną dla nas procedurę sądową oraz komorniczą. Regulacja długu w okresie windykacji polubownej dotyczy jedynie kwoty głównej oraz ewentualnych odsetek ustawowych, zaś sąd i komornik na pewno doliczą inne opłaty i koszty postępowania, jakie będzie trzeba uregulować.

Warto więc przełamać strach i niechęć, i wynegocjować z windykatorem odpowiedni dla nas, a nie dla firmy windykacyjnej termin spłaty, ażeby jak najprędzej i bez dalszych trudności zakończyć sprawę. Jeżeli o to nie zadbamy nasza sytuacja będzie dość trudna, a przecież nikt nie chciałby trafić na jakieś listy, jak lista dłużników. Dbajmy więc o to profesjonalnie i we właściwym czasie, aby nie było za późno.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 11:59:12
Tagi: firma, komornik, problem, koszty, windykator