Dlaczego nie warto wysiewać nasion wywodzących się z najbardziej dorodnych roślin?

Większość ludzi sądzi, że jeśli zbieramy nasionka do wysiewu ze zbiorów, które były obfite, to również wyhodowane z nich materiały sienne będą świetnej jakości. Niestety nie w każdym przypadku tak jest, gdyż bywa, że nie znamy wszystkich detali dotyczących pierwotnych nasion.


Przykładowo jeżeli na ich opakowaniu widniał symbol "F1", to z pewnością nie zaleca się siać żadnych nowych roślin, gdyż oznakowanie "F1" oznacza, że nasiona powstały z krzyżówki dwóch wysokiej klasy odmian.
Ptaki
Napisał: Folia IZOFLEX
Na podstawie: Folia IZOFLEX


To z nich uzyskujemy najpiękniejsze kwiatki czy też najdorodniejsze owoce. Niestety ich wadą jest to, że są to roślinki jednoroczne. Innymi słowy zbieranie nasionek z takiego siewu jest naprawdę bezcelowe. Kiedy czytamy etykietę, warto też zwracać uwagę na to, czy są to nasiona polskie czy pochodzą zza granicy. Funkcjonuje znaczna grupa hodowców, która uprawia jedynie nasiona krajowe, gdyż ma pewność, że powstały one w dobrze nam znanych warunkach klimatycznych.


W marketach ogrodniczych moglibyśmy kupić różnego typu nasionka: inkrustowane, standardowe, otoczkowane czy też na taśmie. Wszystkie z nich posiadają swe wady i zalety. Te naturalne są zazwyczaj bardzo niewielkie, więc należy je wysiewać dość gęsto. Potem natomiast wymagane jest przerywanie. Te inkrustowane i otoczkowane są nakryte warstwą, która posiada różnego rodzaju nawozy. Są znacznie bardziej ekonomiczne (są bardziej kosztowne, lecz wysiewa się ich mniej), jednak ich minusem jest konieczność zachowywania stałej wilgotności gleby.
Bardzo często wykorzystywane są natomiast nasiona sprzedawane na taśmie. W takim przypadku także musimy zagwarantować odpowiednią wilgotność ziemi, jednak nie powinniśmy już myśleć o precyzyjnych odstępach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-05-07 15:13:21
Tagi: nawozy, nasiona, materiały, gleby, sklepach