Jakie czynności trzeba wykonać, żeby założyć działalność w Niemczech?

Dzisiaj niezwykle często stosowane jest otwieranie firmy na terenie Niemiec. Relatywnie nieduża odmienność w odległości jest zarazem ogromną odmianą, jeżeli chodziłoby o sprawy urzędowe.


Brak konieczności opłacania składek do ZUS oraz przejrzyste regulacje prawne kuszą coraz liczniejszą grupę przedsiębiorców.
Jeśli chcemy otworzyć działalność w kraju nad Renem, powinniśmy wcześniej wybrać typ takiej firmy. Mogłaby to być choćby spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmBH), spółka osobowa, samozatrudnienie czy przedstawicielstwo. Wcześniej trzeba pójść do urzędu ds. gospodarki, zatem das Gewerbeamt. Mieści się on w ratuszu lub na obszarze urzędu miasta. Trzeba także zapłacić małą opłatę meldunkową. Jeżeli osoba, którą interesuje własna firma w Niemczech jest rzemieślnikiem, zatem np. szewc czy też zielarz, musi zalegalizować swój dyplom w MSZ i Związku Rzemiosła, a także zarejestrować się w niemieckiej Izbie Rzemieślniczej. Dokładny spis zawodów, które uznawane są jako zawody rzemieślnicze jest dostępna w internecie.


button reklamowy
Napisał: Sam Howzit
Na podstawie: http://www.flickr.com


Kolejnym krokiem jest wynajęcie biura firmy oraz założenie rachunku bankowego. Należy także zarejestrować spółkę w odpowiednich urzędach. Chodzi o urząd skarbowy czy też IHK.


Dla mieszkańców naszego kraju bardzo przyjemną wiadomością będzie to, że podatek od działalności gospodarczej trzeba regulować dopiero w takiej sytuacji, kiedy dochody firmy przewyższą kwotę, która wolna jest od podatku. Chodzi tu aż o 24500 EUR. Z innej jednak strony, należy opłacać relatywnie wysokie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-05-07 09:01:26
Tagi: biura, spółki, zatrudnienie, dochody, instytucja

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo