Na czym polega opieka paliatywna oraz hospicyjna?

Wiele osób zajmujących się śmiertelnie chorymi bliskimi nie ma możliwości, aby zapewnić im odpowiednie warunki. Z tej przyczyny namyśla się nad innymi opcjami, do jakich należy opieka paliatywna i hospicyjna. Co trzeba wiedzieć odnośnie do wskazanych świadczeń?


dziadkowie
Napisał: OakleyOriginals
Na podstawie: http://www.flickr.com
Ich zasadniczym zamiarem jest poprawienie jakości życia chorego oraz odciążenie rodziny, która jak dotąd zajmowała się pacjentem. Chory przeważnie potrzebuje nieprzerwanej opieki, a na stałe zaangażowanie pielęgniarki nie każdego stać. Hospicjum Katowice (kliknij i zobacz) to odpowiedni sposób, by zaopiekować się cierpiącą osobą i dać ulżyć jej w cierpieniach, nie tylko tych bólowych, lecz również powiązanych z samym strachem przed zagrażającą życiu chorobą.

Opieka paliatywna może występować w 3 formach. Pierwszą jest forma stacjonarna, która polega na przyjęciu pacjenta do hospicjum, skierowana nade wszystko do ludzi mających najcięższe objawy choroby oraz nie mających żadnych nadziei na wyleczenie. Druga forma to hospicjum domowe. Chory pozostaje w domu, lecz korzysta ze świadczeń grona specjalistów – w tym lekarzy i pielęgniarek, a także fizjoterapeutów lub psychologów. Przychodzą do domu w zależności od kondycji pacjenta, wykonując nad nim niezbędną opiekę. Poradnia medycyny paliatywnej z kolei nakierowana jest na osoby, które mogą samodzielnie się poruszać, a ich stan jest stabilny.

Wybierając sposób opieki w związku z tym na pierwszym miejscu jest stan pacjenta oraz zgodnie z zaawansowaniem choroby oferuje się właściwe wsparcie. Należy dodać, że opieka paliatywna (odwiedź tę stronę) potrzebuje posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Wybierając opiekę paliatywną dla bliskiej osoby masz pewność, iż zagwarantujesz jej jak najlepsze warunki w tym ostatnim etapie życia. Pierwszym krokiem do pozyskania opieki hospicyjnej jest otrzymanie skierowania od lekarza. Niezwykle istotne jest nie odrzucanie wsparcia psychologa, gdyż tak samo chora osoba, jak i rodzina muszą uświadomić sobie, że śmierć to naturalny etap życia oraz trzeba się z tym pogodzić. Dzięki właściwej opiece można znacznie zniwelować przykre objawy choroby oraz zredukować ból, jaki często się z nimi wiąże. Opieka paliatywna to najlepsze wsparcie dla rodziny, bez jakiego ciężko się obejść w tak przygnębiających momentach dla każdego z jej członków.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-02-25 13:05:43
Tagi: choroby, Pacjent

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo