Jak działają aminokwasy i metanabol, jak je wykorzystywać i jakie mogą mieć skutki uboczne?

Szeroko wiadomo, że potrzebujemy witamin po to aby w pełni radować się dobrym zdrowiem. Wiemy ponadto że organizm potrzebuje odpowiedniej wielkości białka, z tym że właśnie białka skonstruowane są z rozmaitych aminokwasów. A suplementy i sterydy dla kulturysty to też popularna i szeroka branża, która ma na celu dostarczyć organizmowi wartościowych substancji.


zdrowie
Napisał: Wellness GM
Na podstawie: http://www.flickr.com
Aminokwasy egzogenne to produkt, którego ludzki organizm nie syntetyzuje, więc powinny one być wciąż dostarczane do organizmu wraz z jedzeniem - przeczytaj przykłady. Przykładowo fenyloalanina jest niepomiernie istotna dla odpowiedniego funkcjonowania komórek ludzkiego mózgu. Jest także naturalną substancją przeciw depresji i pomniejszającą uczucie bólu. Jest też niezmiernie potrzebna do biosyntezy hormonów tyroksyny a także adrenaliny, ponieważ ulega przekształceniu do tyrozyny. Z kolei należy wiedzieć, że duży poziom fenyloalaniny w mózgu może powodować obniżenie poziomu serotoniny. Prowadzi to więc do zaburzeń emocjonalnych takich jak np. depresja. Natomiast sztuczny środek słodzący, czyli aspartam, dostarczany w zbyt dużych ilościach może spowodować niekorzystny wzrost stężenia fenyloalaniny we krwi. Genetycznie uwarunkowana, wrodzona choroba metaboliczna nazywająca się fenyloketonuria, powoduje, że osoby na nią chorujące nie mogą w odpowiedni sposób metabolizować fenyloalaniny.


Popularnych jest około sto aminokwasów które występują w sposób naturalny. W układzie białek wszystkich organizmów żywych odnaleźć można przede wszystkim dwadzieścia bazowych aminokwasów (aminokwasy biogenne lub białkowe), które są α-aminokwasami szeregu L, a także znikome ilości wielu innych, w wielkiej mierze będących pochodnymi aminokwasów podstawowych. Są one bazowymi środkami budulcowymi peptydów i białek. Zazwyczaj są one rozpuszczalne w wodzie oraz w warunkach fizjologicznego pH są zjonizowane. Aminokwasy są więc związkami organicznymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Istnieje kilka kryteriów podziału aminokwasów. Część z nich pojawiają się przykładowo w białkach i właśnie to te są konieczne do właściwego rozwoju masy mięśniowej. Najprostszym aminokwasem jest kwas aminooctowy, czyli glicyna, która stanowi białą krystaliczną ciecz dobrze rozpuszczalną w wodzie. Kolejnym typem są natomiast aminokwasy białkowe, które stanowią zasadniczy surowiec wszystkich białek jakie pojawiają się w każdym organizmie ludzi. Do najbardziej znanych aminokwasów należą natomiast leucyna i izoleucyna, które to znajdują się w kukurydzy i mleku i są z powodzeniem stosowane jako materiał budulcowy i energetyczny. Do tworzenia chrząstek wykorzystywana jest lizyna, a do uwalniania hormonu wzrostu służą tryptofan i arginina, natomiast w właściwej przemianie materii wspomaga karnityna.

W kulturystyce ważną role odgrywa również matanabol. Metanabol to jeden z najbardziej uznanych sterydów anabolicznych, wykorzystywany w celu zwiększenia masy mięśniowej – i to nie wyłącznie przez kulturystów, ale również przez inne osoby, np. amatorsko trudniące się aktywnością fizyczną - polecam przeczytać na budujmase.pl. W przeciwieństwie do sporej ilości pozostałych sterydów aplikowanych drogą iniekcji, metanabol stosowany może zostać drogą pokarmową, za sprawą czego wielu stosującym go osobom wydaje się, że jest niemniej jednak bezpieczny.


Niestety z kolei nie jest to prawda, bo wykorzystywanie metanabolu wiąże się z różnorodnymi skutkami ubocznymi, z których to działania z reguły nie zdają sobie sprawy osoby po niego sięgające.


Głównie wszystkim trzeba pamiętać, że stosowanie metanabolu może skutkować do upośledzenia wielu funkcji, a w niektórych sytuacjach wręcz do ostatecznych kłopotów niektórych organów wewnętrznych, takich jak np. nerki, wątroba lub trzustka. Kłopoty te mogą być już podczas przyjmowania przydzielanych w farmakologii ilości, natomiast dawki aplikowane w kulturystyce są często większe. A więc jeśli chcemy korzystać z kulturystyki warto wiedzieć o efektach ubocznych niektórych substancji.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-05-12 10:49:31
Tagi: białka, suplementy, aminokwasy, produkt