Gdy ktoś z naszych najbliższych cierpi na depresję. Jak go wspierać?

Doskonale wiemy, iż leczony katar trwa tydzień, a nieleczony – 7 dni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że grypa minie po jakimś czasie. Ból brzucha również minie. Niestety, z depresją nie jest tak gładko. Nieleczona może doprowadzić do dramatu, a jej leczenie trwa często całe życie. Z tego powodu powinniśmy otoczyć chorego opieką.
Napisał: gωen
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, czym naprawdę jest depresja. Bezmyślnie potrafią palnąć cierpiącym na nią, by dali spokój i zrobili coś z sobą. Jak tego dokonać, jeśli nie ma się sił do funkcjonowania? Musimy wykazać się wielką wyrozumiałością, cierpliwością oraz empatią. Nawet zostaniemy odrzuceni, nie możemy się poddać. Mimo wszystko bądźmy z chorym. Często może zdarzyć się tak, iż nasza pomoc będzie wydawać się niepotrzebna.

Te ciekawe treści mają swoją kontynuację. Pragniesz ją poznać? Zatem idź do strony i tam rozkoszuj się fascynującymi wątkami.

Jak ulżyć osobie, jaka wydaje się być za ścianą? Czy to jest realne?

Najważniejszą zasadą jest nie mówienie słów w rodzaju „Będzie dobrze”, „Nie przejmuj się”, „Inni mają gorzej”. To ogromny błąd, który może dodatkowo pogorszyć stan rzeczy. Ludzie chorzy są bardzo wrażliwi na tego typu wypowiedzi. Szczególne znaczenie ma także ton głosu. Powinniśmy więc być czujni. Spróbujmy uruchomić w sobie dodatkowe pokłady empatii i bądźmy cierpliwi. Musimy całkowicie zaakceptować zachowania chorego. Zaproponujmy krótki spacer. Leczenie depresji światłem przynosi rezultaty. Jeśli nasz przyjaciel nie ma na nic ochoty, nie naciskajmy. Możemy również kupić urządzenie typu lampa do światłoterapii - więcej o lampach do światłoterapii.

Jej używanie od pół godziny do 3 godzin codziennie już po siedmiu dniach może przynieść polepszenie stanu chorego. Jeśli nie, trzeba rozpocząć farmakologiczne leczenie depresji. Lampa do światłoterapii nie jest kosztowna. Co jeszcze możemy uczynić, by pomóc? Nie zadawajmy zbędnych pytań. Czasami pytanie o błahe sprawy może być dla chorego szczególnie kłopotliwe. Wystrzegajmy się porównań do innych osób. Tolerujmy depresję i niedobry stan zdrowia - szczegóły o lampach antydepresyjnych.Napisał: Vassilis
Na podstawie: http://www.flickr.com
Powtarzajmy przy tym, że depresja to stan przejściowy. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, gdy nasz bliski zacznie wierzyć, że depresja (psychiatra wrocław) nigdy nie minie. Nie dajmy się wpędzić w poczucia żalu, zmęczenia lub zwykłej złości. Nasza całkowita bezradność może być dobijająca, jednak musimy walczyć. Nie zatracajmy przy tym siebie. Znajdźmy trochę czasu tylko dla siebie. Kiedy chory zwycięży depresję, pozwólmy sobie na króciutki wyjazd na urlop.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-06-20 00:55:20
Tagi: depresja, Leczenie, empatia