Jak troszczymy się o nasz sąsiadujący z domem ogród, który już z założenia ma przyciągać uwagę przechodniów

Przydomowy ogródek jest przedmiotem starań tak gospodarza, jak i gospodyni. Facet odpowiada zazwyczaj za spulchnienie ziemi, a kobieta za posadzenie kwiatów na grządkach. Niektórzy uprawiają również warzywa, ale trzeba pamiętać o tym, że ogród pełni przede wszystkim funkcje reprezentatywne. Z tego też powodu w bliższym i dalszym sąsiedztwie tegoż ogrodu sadzi się drzewa ozdobne. Wybrani gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie uroczą altanę, która stoi pośrodku okręgu utworzonego z cyprysów.


Sadzonka
Napisał: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni pozostaje sztuką. A przygoda z drzewkami ozdobnymi zaczyna się od ich zasadzenia. Już w XVIII stuleciu rozmieszczenie takich roślin nie pozostawało przypadkowe. Ogród można było zaprojektować w bardziej poukładanym stylu francuskim lub w stylu rodem z Anglii, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać leśną gęstwinę (więcej informacji). Tak czy owak, sadzonki krzewów od lat sadzi się w ten sam sposób. Najpierw należy wykopać dołek o właściwej głębokości, żeby przy sadzeniu nie ułamać korzenia. Oprócz nawożenia oraz regularnego podlewania sadownicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i konieczną czynność: posadzone już drzewko obsypują dookoła rozdrobnionymi kawałkami kory drzew.

Wraz z upływem lat sadzonki krzewów zmieniają swój wygląd. W zależności od tego, jaki gatunek rośliny został zakupiony, będziemy oczekiwać różnych efektów naszej pracy w ogródku albo sadzie. Krzewy z grubsza dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze zdobią nasze otoczenie sierpniową porą, a zapach jaki roztaczają kwitnące kwiaty inspiruje również twórców perfum. Z kolei odmiany iglaste bardzo dostojnie prezentują się na tle białego puchu. Nie straszne im styczniowe mrozy i zimowe zawieruchy, nawet połamane przez wiatr gałązki zupełnie nie szpecą ich wyglądu.


Roślina
Napisał: Leena
Na podstawie: http://www.flickr.com
Żeby sadzonki krzewów były w stanie przeobrazić się we wspaniałe rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne wymogi. Najważniejsza jest pielęgnacja, do której zaliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka należy ochraniać przed mrozem, a w razie intensywnych opadów śniegu strząsać nadmiar białego puchu - inaczej niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A poza tym nie zapominajmy, że pobladłe listki wyglądają dobrze tylko jesienią. W czasie lipcowych upałów zwiędnięte i żółte gdzieniegdzie łodygi świadczą nade wszystko o niedbałości gospodarzy albo o całkowitym braku czasu na wykonywanie obowiązków w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź rośliny do ogrodu Nordmania).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-09 21:38:49
Tagi: roślina, styl, ochrona