W jaki sposób uprawiać chryzantemy w ogrodzie?

Chryzantemy to jedne z najbardziej popularnych jesiennych kwiatów. Podpowiadamy w jaki sposób uprawiać chryzantemy w ogródku i co czynić, aby chryzantemy pięknie kwitły każdego roku.


Uprawa chryzantem.
Kalendarz
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu


Chryzantemy to rośliny wieloletnie z rodziny astrowatych. W ogrodzie roślinki te przeważnie dorastają do 60 cm wysokości oraz mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Wytwarzają reprezentatywne, pierzasto powcinane liście. Kwiaty, zależnie od gatunku, różnią się wielkością, kształtem oraz kolorem. W handlu dostępne są chryzantemy o różnorodnych kwiatostanach: pojedynczych, półpełnych, półkulistych, parasolowatych, igiełkowych. Rozmaita jest też ich barwa: od białej, poprzez różne odcienie pomarańczowej jak też pąsowej, do koralowej - temat uprawy chryzantem.


Chryzantemy ogrodowe są to rośliny względnie łatwe w uprawie, o ile zapewni im się należyte warunki. Najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach, w urodzajnym, przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie. W okresie uprawy powinno się uważać, aby nie zalewać korzeni - nazbyt sowite podlewanie prowadzić może do ich gnicia oraz wystąpienia chorób grzybowych. Chryzantemy źle reagują również na przesadne przesuszenie – kwiecia wtedy ekspresowo więdną. Nawożenie chryzantem musi być intensywne – zwłaszcza przed oraz w okresie kwitnienia. Chryzantemy ogrodowe sadzi się na miejsce stałe zaczynając od maja do jesieni. Świetne wyniki daje hodowla w pojemnikach - szczerze polecam sadzonki chryzantem od Kazimierza Pychyńskiego.
Po przekwitnieniu gałązki można ściąć, a roślinki przenieść do chłodnego, jasnego wnętrza. Wtedy podlewanie ogranicza się do nieodzownego minimum. Gatunki drobnokwiatowe są bardziej odporne na niską temperaturę od odmian o ogromnych kwieciach.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2019-10-10 02:18:47
Tagi: miejsce, problem, pomieszczenia

Co znajdziesz na tej stronie?

Tutaj dowiesz się jak przyczynić się do poprawy stanu naszego środowiska i jak zarazić swoim podejściem innych. Przeczytasz o roślinach, które sa pod ochroną, pobuszujesz też w świecie zwierząt. Przekażemy Ci sporo praktyczych rad, ale będziesz także na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami. Warto wiedzieć nieco więcej o mechanizmach wpływających na nasze otoczenie...by żyło nam się lepiej!

Najchętniej czytane

Artykuły według kategorii

Archiwum wpisów

Polecane wideo